Найближча каса

Безпека онлайн-платежів

Щоб зробити безготівкову оплату зручною та безпечною, електронні платіжні системи, такі як Google Pay чи NovaPay, вкладають чималі ресурси. Саме тому розраховуватися за товари та послуги онлайн так само надійно, як робити це паперовими грошима в касі. Навіть безпечніше, бо не ризикуєш отримати решту підробленими банкнотами.

Однак коли власник банківської картки власноруч передає злочинцям доступ до свого рахунку, зусилля фінансових компаній виявляються марними. Так само, як у ситуації з готівкою, безпечні розрахунки онлайн вимагають від платника уваги й дотримання певних правил.

Як безпечно платити карткою в інтернеті

Про це ми запитали фахівців з інформаційної безпеки NovaPay. Ділимося їхніми порадами.

1. Заведи окрему картку для розрахунків в інтернеті

Українські банки пропонують миттєве відкриття віртуальної картки. Тож це не стане проблемою. Поповнюй картку, коли плануєш розрахунки онлайн, – переказуй необхідну суму безпосередньо перед купівлею.

2. Відмовся від купівлі, якщо сайт магазину не має захищеного з’єднання

Як це перевірити? Поруч із адресою сайту має бути замок , сама адреса має починатися з 5 літер «https://». Найголовніша тут літера «S», яка позначає «secure», тобто безпечне з’єднання. Залежно від налаштувань комп’ютера чи смартфона може бути показано або замок, або «https://». На захищеному сайті щось буде обов’язково.

Сучасні браузери самостійно відрізняють ненадійні сайти та попереджають про них користувачів, коли запитують дозвіл на оплату.

Не зайвою буде перевірка підозрілих сайтів через сервіси Stop Fraud від Кіберполіції та «чорного списку» асоціації ЄМА.

3. Обмеж онлайн-розрахунки певною сумою

Встанови ліміт на оплату в інтернеті. Який саме – варто вирахувати із власної кількості платежів онлайн.

4. Відмовся від автоматичних повторних платежів

Читай умови, на які погоджуєшся в разі оформлення платежу. В них може йтися про повторне списання грошей з картки, навіть якщо під час купівлі це не очевидно.

Підключи інформування щодо операцій із платіжною карткою в SMS та push-повідомленнях у додатку на смартфоні.

5. Уникай фішингових сайтів

Зловмисники створюють копії офіційних сайтів, щоб обманом отримувати платіжні дані банківських карток користувачів. Звертай увагу на адресу сайту, а не лише на його зовнішній вигляд.

6. Повідомляй лише необхідну інформацію

Для оплати в інтернеті досить надрукувати номер картки, її термін дії та CVV2-код (три цифри зі зворотного боку картки). Деякі магазини, переважно іноземні, можуть запитати ім’я власника картки. Вся інша інформація, така як дата народження чи дівоче прізвище матері тощо, для оплати не потрібні. Якщо сайт їх запитує, ти маєш справу з шахраями.

Окремо нагадаємо, що CVV2-код варто зазначати лише в платіжних формах в інтернеті. Не повідомляй його жодній людині, навіть працівнику банку чи служби безпеки.

7. Ніколи не зазначай в інтернеті PIN-код картки

PIN-код використовується в банкоматах. Для онлайн-оплати потрібні тільки:

  • номер картки;
  • термін дії;
  • CVV2-код (три цифри зі зворотного боку).

Якщо сайт підтримує технологію захисту 3D-Secure, знадобиться одноразовий пароль з SMS, Viber чи мобільного додатка твого банку.

8. Для зарахування грошей повідомляй платнику лише номер картки

Зрідка потрібні прізвище, ім’я та по батькові.

Термін дії картки, коди CVV2 чи CVC2 зі зворотного боку та одноразові паролі з повідомлень від банку ніколи не потрібні для зарахування коштів на твій рахунок. Тримай їх у таємниці.

9. Захисти телефонний номер, що прив’язаний до банківського рахунку

Мобільний номер, до якого прив’язано картки, варто прибрати з соцмереж. В жодному разі не використовуй його в оголошеннях. Що менше людей його знає, тим краще.

Прив’яжи номер до свого імені чи переведи на контрактну форму обслуговування, заборони віддалену заміну SIM-карти. Обов’язково зареєструй на сайті мобільного оператора онлайн-кабінет, щоб мати можливість віддалено керувати своїм номером.

Як безпечно купувати онлайн з Новою поштою

NovaPay є частиною Групи компаній NOVA. Ми супроводжуємо розрахунки за посилки у відділеннях, на сайті та в мобільному додатку Нової пошти. Ми переказуємо гроші, коли ти обираєш післяплату. Отже, безпека онлайн-покупок – наша турбота.

Наводимо поради, як безпечно сплачувати за здійснені в інтернеті купівлі, якщо покупки їдуть до тебе Новою поштою.

  • Сплачуй за відправлення лише на офіційному сайті https://novaposhta.ua/. Якщо продавець надсилає тобі інше посилання для оплати, будь певен: це шахраї. В жодному разі не залишай даних платіжних карток на інших сайтах.
  • Дізнатися, чи сформовано накладну для твого замовлення або де посилка знаходиться зараз, можна виключно на офіційному сайті Нової пошти та в мобільному додатку.
  • З підозрою стався до торговельних майданчиків, чиї ціни значно дешевші за аналогічні пропозиції.
  • Тримай у секреті коди та паролі від особистого кабінету на сайті та в мобільному додатку. Не повідомляй їх навіть співробітникам Нової пошти: ця інформація не потрібна для оплати чи перевірки відправлень. Якщо стороння людина дізнається твої паролі, вона зможе отримати доступ навіть до грошей.

 

  • Створи унікальний пароль до сервісів Нової пошти та не використовуй їх на інших сайтах. Не використовуй типові паролі на зразок «qwerty», «1234567» тощо.
  • Не давай стороннім особам копії своїх документів. Співробітники Нової пошти згідно з вимогами фінансового моніторингу сканують документи лише в разі сплати готівкою суми понад 5000 грн. Коли хтось просить у тебе фотокопії документів, щоб оформити чи відправити замовлення, це шахраї.
  • Нова пошта ніколи не проводить аукціони посилок. Такі оголошення – 100% шахрайство.
  • Повний перелік порад щодо безпечного користування послугами Нової пошти можна прочитати на сайті компанії в розділі «Поради клієнтам».
Якщо ти випадково повідомив шахраям дані власної платіжної картки – негайно звернися до підтримки банку та заблокуй картку. Номер гарячої лінії надруковано на зворотному боці картки. Його також легко знайти на офіційному сайті.
Коли маєш контакти чи якусь інформацію стосовно людини, яка намагалася дізнатися секретну інформацію щодо платіжних засобів чи надіслала посилання на фішинговий сайт, сторінку в соцмережах або підроблений мобільний додаток, передай ці дані до Кіберполіції за номером телефону 0 800 505 170 чи на сайті ticket.cyberpolice.gov.ua.

Веб-сайт використовує файли cookie. З їх допомогою ми покращуємо роботу сайту. Залишаючись на сайті, ви даєте згоду на використання файлів cookie.

Погодитись