Карта відділень
Назад до новин

Нацбанк застерігає від нових шахрайських схем

26 Травня, 2022

Нацбанк застерігає від нових шахрайських схем

Українці на звільнених від окупантів територіях починають повертатися до власних домівок. Шахраї, на жаль, «не лишаються осторонь і намагаються «заробити» гроші в нових реаліях.

Послуги платного розмінування

Про цю таку схему шахрайства повідомляє ДСНС.

Зловмисники ходять по хатах на Київщині та представляються піротехніками ДСНС.

Аферисти пропонують за гроші провести обстеження помешкань на наявність вибухонебезпечних предметів, а також надають послуги платного розмінування.

Як не потрапити на гачок шахраїв

Не впускайте до своїх домівок таких осіб та не платіть їм гроші.

Повідомляйте про такі випадки на номер 102!

Усі роботи з розмінування працівниками ДСНС виконуються безкоштовно згідно з планом і в порядку черги!

Також телефонні шахраї придумують нові сценарії телефонних обманів.

Визволення з полону за гроші

Про такий сценарій шахрайства повідомляє Командування морської піхоти.

Мішенню шахраїв стають рідні та близькі військовослужбовців.

Зловмисники телефонують родичам захисників із прихованих номерів та пропонують за грошову винагороду сприяти визволенню з полону військовослужбовця.

Також шахраї намагаються нібито з метою уточнення дізнатися особисті дані українських захисників.

Як не потрапити на гачок шахраїв

Представники Командування морської піхоти або інших органів військового управління чи державних установ не збирають коштів. Питання звільнення військовополонених перебувають у виключній компетенції органів державної влади. Жодного збору коштів із членів сімей та близьких не відбувається.

Пам’ятайте, що шахрай може назватися не лише працівником ДСНС, Командування морської піхоти або інших органів військового управління, шахрай може назватися будь-ким:

  • працівником банку;
  • працівником НБУ, Пенсійного фонду, Фіскальної служби;
  • працівником поліції;
  • працівником комунальних служб;
  • працівником мобільного оператора;
  • покупцем вашого товару.

І цей перелік не вичерпний.

Тому будьте обачними, завжди перевіряйте інформацію в офіційних джерелах відповідних організацій та державних установ.

«Виплати всім жителям України»

Про таку схему шахрайства інформує Кіберполіція.

Шахраї роблять SMS-розсилки, у яких розповідають про виплату матеріальної допомоги вимушеним переселенцям. В SMS вказують посилання на сайт, де нібито можна оформити заявку на отримання допомоги. Коли особа переходить за посиланням, шахрайський ресурс пропонує ввести персональні дані та дані про платіжну картку для зарахування коштів.

Якщо особа вказує зазначену інформацію про себе та свою картку, шахраї отримують введені дані, та в подальшому використовують їх для привласнення коштів на картці.

Приклад шахрайського SMS:

«Дорогі брати і сестри!!! З сьогоднішнього дня ми починаємо виплати всім жителям України, незалежно від місця знаходження і соціального статусу. Всім дорослим виплата становлять: захисникам України 5000 гривень. Жінкам 4000 гривень. Дітям 3000 гривень.»

Таке SMS також містить посилання на шахрайський ресурс.

Як вберегтися

Не переходьте за посиланнями від незнайомців.

Отримуйте інформацію з офіційних джерел установ.

Перевіряйте правильність назви сайтів, на які переходите та вводите свої персональні дані. Адреси справжнього та шахрайського сайту можуть бути схожі, за винятком одного чи кількох символів.

Якщо все ж необхідно перейти на сайт установи, адресу якої ви отримали в посиланні, то краще введіть у пошуковій системі назву необхідного сайту і лише тоді переходьте на вебресурс.

Пам’ятайте, про правила платіжної безпеки, нікому не повідомляйте трьохзначний номер на звороті картки, коди банків та мобільних операторів, паролі до інтернет-банкінгу, кодове слово банку.

Не мовчіть про шахрайство, повідомляйте про такі випадки Кіберполіцію (callcenter@cyberpolice.gov.ua), яка знайде шахраїв та відправить куди треба.

Більше інформації про шахрайські схеми у період воєнного стану в Україні читайте на спеціальному порталі Національного банку України за посиланням: promo.bank.gov.ua/fin-defense

#НБУ_фінансова_оборона

Веб-сайт використовує файли cookie. З їх допомогою ми покращуємо роботу сайту. Залишаючись на сайті, ви даєте згоду на використання файлів cookie.

Погодитись